Haber

Deprem bölgesinde kalıcı konut inşaatlarına bu hafta başlanması planlanıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kahramanmaraş ve Hatay’da depremden etkilenen illerde yapılacak kalıcı konutların plan ve projelerini yaptıklarını belirterek, “İnşallah bu tarihten itibaren birçok yerde inşaat çalışmalarına başlıyoruz. Bu hafta.” söz konusu.

Karaismailoğlu, Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki kriz merkezinde düzenlediği basın toplantısında “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremler sonrası yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Felaketin boyutlarına dikkat çeken Karaismailoğlu, Yunanistan’dan daha büyük bir coğrafya, Yunanistan’ın nüfusundan daha büyük bir nüfus ve hatta Hollanda’yı etkileyen 3 depremle karşılaşıldığını söyledi.

Karaismailoğlu, devlet ile milletin kenetlendiğini ve her günün bir önceki günden daha güzel olacağını belirterek, seferberlik çabası içinde olduklarını ifade etti.

Sadece kayıpların telafi edilemeyeceğini ancak her şeyin eskisinden daha keyifli olacağını vurgulayan Karaismailoğlu, bunun için gereken tek şeyin zaman olduğunu söyledi.

Karaismailoğlu, deprem öncesi farklı temel atma projeleri için Kırıkhan’a gelmeyi planladıklarını, afet olmasaydı çok güzel günlerde birlikte olacaklarını belirterek, afetlerin bir daha yaşanmamasını diledi.

Karaismailoğlu, depremlerden etkilenen illerde topyekûn bir gayret sarf edildiğini yineleyerek, tüm devlet kurumlarının ve milletin desteğiyle bu işin üstesinden gelineceğini ifade etti.

Konteyner ve çadırlarda kalan vatandaşların tüm ihtiyaçlarının karşılanması için yoğun çaba sarf edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Binlerce dostumuzun, vatandaşımızın ve milletimizin talep ve temennilerini karşılamak için 24 saat çalışıyoruz. Depremin ardından dakikalar sonra tüm bakanlarımızla birlikte bölgeye sevk edildik. Bir yandan enkazları kaldırıyoruz. Öte yandan şehirlerimizin ticari ve ekonomik hayatının biraz daha canlanması için teşvikler sağlıyoruz.Ara sıra da olsa mağazalarımız açılmaya başladı. Bölgeden depremden etkilenmeyen şehirlere değerli bir göç oldu. İnşallah kısa sürede bu alanlar faaliyete geçtiğinde bu vatandaşları kendi yaşam alanlarına kavuşturacağız.”

“Milletimiz bu işlere kimin el atacağını çok iyi biliyor”

Karaismailoğlu, herkesin işini çok iyi yaptığını belirterek, şunları söyledi:

“Kalıcı konutların plan ve projelerini de yaptık. İnşallah bu hafta birçok yerde prestijle üretim çalışmalarına başlıyoruz. Böylesine büyük bir afet sırasında müdahale eden ve harekete geçen Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğidir. Bu dönemde binlerce vatandaşımızı enkazdan kaldırdık. Bu birlikteliği temenni ediyorum.” ve birlik devam edecek. Kimsenin dezenformasyonuna ve hatasına kapılmadan işimizi çok iyi yapmaya devam edeceğiz. Milletimiz bu meseleleri kimin halledeceğini çok iyi biliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptığımız planlar çerçevesinde çalışmalarımız devam edecek.”

Karaismailoğlu, bölgedeki vatandaşlarla yaşanan sıkıntıların aşılması için devletin tüm çalışanlarının büyük çaba sarf ettiğini belirterek, “Buraları canlandırmadan asla bırakmayacağız. Sizlerin de desteğiyle daha iyiye ulaşmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. zorlukların üstesinden gel.” söz konusu.

Yozgat’ın Boğazlıyan Belediyesi’nin Kırıkhan’ın Cumhuriyet Mahallesi’nde oluşturduğu konteyner kenti de ziyaret eden Karaismailoğlu, vatandaşlarla sohbet ederek taleplerini aldı.

domanichaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu