Haber

Erdoğan: Brunei Sultanlığı’nın Bu Zor Günlerde Gösterdiği Dayanışmayı Asla Unutmayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brunei Darüsselam Sultanı Hacı Hassanal Waddaulah ile düzenlediği basın toplantısında, “Brunei Sultanlığı’nın ülke ve millet olarak yaşadığımız bu zor günlerde sergilediği dayanışmayı asla unutmayacağız.” Waddaulah ise, “Türkiye Cumhuriyeti halkına şahsım ve Brunei halkı adına en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Brunei, yaşanan felaketin ardından her zaman Türkiye ile dayanışma içindedir. yıkıcı depremlerden.”

Brunei Darüsselam Sultanı Hacı Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah bugün Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Waddaulah’ı Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen resmi törenle karşıladı. Erdoğan ile Waddaulah görüşmesinin ardından heyetler arasında görüşme ve ortak basın toplantısı düzenlendi. Erdoğan şunları söyledi:

“Bugün değerli kardeşimle yaptığımız görüşmelerde ikili ilişkilerimizi kapsamlı bir şekilde ele aldık. İşbirliğimizi ileriye taşıma konusundaki kararlılığımızı teyit ettik. Ekonomik ve ticari bağlantılarımızı çeşitlendirecek yatırım alanları hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Savunma sanayi, inşaat, tarım , turizm, enerji, bilişim, İslami finans ve helal üretim alanlarında iş birliği olanaklarını değerlendirdik.

Bu ziyarette vesile olan 11 ilimizde yaşanan deprem felaketini hassasiyetle inceleme fırsatı bulduk. 12 dakikalık beyin sarsıntısı faciasını izlettik onlara. Bu felaketi bizzat gördüklerinde aslında olayın büyüklüğünü daha da derinden anladılar.

Sözlerime son verirken, dost ve kardeş Brunei halkına şahsım ve milletim adına en kalbi selamlarımı iletiyorum. Ülke ve millet olarak yaşadığımız bu zor günlerde Brunei Sultanlığı’nın sergilediği dayanışmayı asla unutmayacağız.”

WADDAULAH: BRUNEY TÜRKİYE İLE HER ZAMAN DAYANIŞMA İÇİNDEDİR

Brunei Dar es Salaam Sultanı Waddaulah şunları söyledi:

“Konuşmamın başında Türkiye Cumhuriyeti halkına şahsım ve Brunei halkı adına en derin başsağlığı dileklerimizi sunarız. Yıkıcı depremlerin yol açtığı felaketin ardından Brunei her zaman dayanışma içindedir. Türkiye ile de elinden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırdır.Hükümetin gayretinden ve Türk halkının dayanıklılığından eminim.” Ve gücüyle bu trajedinin üstesinden gelecek ve daha da güçlenecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu