Haber

Karadağ Bağımsızlık Günü kutlamaları yapıldı

Program, 21 Mayıs Bağımsızlık Günü kapsamında Batı Balkanlar’ın en küçük ülkesi Karadağ’da düzenlendi.

Başkent Podgorica’daki Bağımsızlık Meydanı’nda düzenlenen programda konuşan Başbakan Dritan Abazoviç, daha önce Sırbistan-Karadağ olarak bilinen ülkesinin 21 Mayıs 2006’da yapılan referandumla Karadağ olmasının üzerinden 17 yıl geçtiğini belirterek, şunları söyledi: bu süre zarfında birçok zorluk ve kriz yaşadılar.

Karadağ’ın her şeye rağmen emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Abazoviç, Karadağ’ın bölgede işsizlik oranı en düşük ülke olduğuna işaret etti.

Karadağ’ın kalkınması için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Abazoviç, “Bu ülke hepimizin. Birlik beraberlik içinde, ayrımcılık yapılmayan, olumlu ekonomik gelişmelerin olduğu bir gelecek diliyorum.” söz konusu.

Programa bugün Karadağ’da düzenlenecek yemin töreniyle göreve başlayacak olan yeni cumhurbaşkanı Jakov Milatoviç de katıldı.

Karadağ, 2006 yılında tarihi bir referandumla bağımsızlığını kazandı.

1990’lı yıllarda Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin dağılmasının ardından bir süre Sırbistan ile “tek çatı” altında kalan Karadağ, önce Yugoslavya Federal Cumhuriyeti, ardından Sırbistan-Karadağ olarak 1990’larda yapılan tarihi referandumla bağımsızlığını kazandı. 21 Mayıs 2006.

Karadağ Parlamentosu, AB’nin tavsiyesi üzerine ilk olarak Referandum Yasasını kabul etti. Referandumda, “Karadağ Cumhuriyeti’nin uluslararası hukukta tarafsızlığı olan bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?” soru yöneltildi.

Katılımın yüzde 86,5 olduğu referandumda, halkın yüzde 55,5’i bağımsızlık, yüzde 44,5’i ise Sırbistan-Karadağ’ın devamı yönünde oy kullandı.

Referandumun ardından Karadağ bağımsız bir ülke oldu ve 21 Mayıs, ülkede “Bağımsızlık Günü” olarak kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu